Péče o teddyho

 

SEDMERO OTÁZEK A ODPOVĚDÍ, KTERÉ SI PROSÍM PŘED NÁKUPEM KRÁLÍČKA POZORNĚ PŘEČTĚTE

- jedná se o naprostě minimum toho, co byste měli před výběrem králíčka vědět a uvážit:

 

1. Mám si pořídit králíčka?

- nad čím se před nákupem zamyslet

2. Kde koupit teddyho?

- proč upřednostnit chovatelskou stanici a jak je to s prokazováním původu teddyho

3. Kluk nebo holka?

- zda zvolit samečka nebo králindu a proč doporučujeme u mazlíků kastraci

4. Co bude teddy teddy potřebovat?

- potřebné vybavení a doporučení, k čemu kednotlivé pomůcky jsou

5. Čím budu králíčka krmit?

- doporučený jídelníček

6. S čím může králíček onemocnět?

- jak předejít kokcidioze a dalším onemocněním

7. Kam na veterinu?

- jak vybrat vhodného veternáře

 

1. MÁM SI POŘÍDIT KRÁLÍČKA?

Než odpovíte ANO, zvažte prosím zda:

- je vaše domácnost a její budoucnost přiměřeně stabilní: Králíček (jakýkoli) se při dobré péči dožije pěti až sedmi, ale někdy i deseti let

- nejste vy nebo někdo ve vašem okolí alergičtí na králíčí srst (ne každá alergie na srst, např. koček, znamená zákonitě alergii na srst králíčí. Toto vyšetření můžete vy nebo vaši blízcí podstoupit: rozhodnutí doporučujeme nechat na lékaři)

- je ve vašich možnostech poskytnou králíčkovi odpovídající péči: koupit potřebné vybavení, zaplatit kvalitní krmivo a v případě nutnosti veterinární péči

- budete mít na králíčka čas: necháte ho aspoň čtyři hodiny denně proběhnout mimo klec, budete ho pravidelně česat (COŽ JE V PŘÍPADĚ VŠECH TEDDY KRÁLÍČKŮ NAPROSTÁ NEZBYTNOST !) .A nikdo ve vašem okolí není přehnaně háklivý na čistotu, aby mu vadily utrousené bobečky (i když je králíčka možno naučit na záchůdek, je s tím zejména pro začátek nutno počítat)

 

2. KDE KRÁLÍČKA KOUPIT?

aneb chovatelská stanice nebo zverimex?

- kvalitní chovatelské stanice prodávají svá mláďata řádně přeléčeny proti kokcidioze (eventuelně nechají vyšetřit samičku těsně před připuštěním a pak v době, kdy narozená mláďata začínají konzumovat matčin trus - což je přirozený a nezbytný projev všech králíčků, nutný k jejich k trávení). Součástí prodeje je kupní smlouva, která použití daného přípravku osvědčuje. Otázku kokcidiozy zmiňujeme níže v otázce Čím může králíček onemocnět?

- řádná chovatelská stanice také poučí nového majitele o potřebách králíčka, jeho jídelničku a další veterinární péči včetně očkování: S králíčkem se předává baleni krmiva na několik dnů

- součástí prodeje teddy králíčků je také Výpis předků, který je v případě teddy klubu osvědčen přidělením evidenčního čísla zvířete, kterému předcházelo ověření existence předků ze stran Klubu přátel zakrslých teddy a zakrslých teddy beránků. Pod ČSCH může dle stanov spadat jen jeden klub pro jedno plemeno! Znaky ČSCH chovatelů jsou včetně razítka chráněny ochrannou známkou. Klub pod jeho záštitou v současné době vydává jen průkazy původu jedincům určeným pro novošlechtění a další členové ověřené Výpisy předků, v nichž jsou uvedena zaevidovaná zvířata

(minimálně rodiče mláděte) viz stránky klubu: https://zakrsly-teddy.webnode.cz/zadanka-rodokmen/

- jakékoli jiné výpisy, průkazy či rodokmeny neevidovaných stanic jsou soukromými aktivitami fyzických osob, na jejichž chovatelskou činnost nikdo nedohlíží: Byť mohou obsahovat pravdivé údaje. Domníváme se, že součástí uznání plemen zakrslých teddy a zakrslých teddy beránků musí být řádný zápis všech narozených mláďat v plemenářské knize. Na tomto místě se distancujeme od tzv. množitelů, kteří za honbou snadného zisku produkují nikdy a nikým nekontrolovaná a nepřeléčená mláďata, o jejichž původu a péči lze pochybovat.

- zvířata prodávaná ve zverimexu žádný průkaz původu nikdy nemají: Podotýkáme, že nemáme nic proti jejich nákupu, mnohdy se jedná o jejich záchranu - ale to jen v případě, že jste ochotni věnovat čas a často nemalé finanční prostředky stran jejich veterinární péče.

Navíc se domníváme, že propagovat POUZE nákup těchto zvířat je začarovaný kruh, který v konečném důsledku znamená podporu množitelů, kteří mláďata do zverimexů odkládají. Přihlášením do ČSCH a posléze do klubu se hlásíme k chovatelské činnosti v duchu jeho stanov, více v sekci O nás.

- mláďata z naší chovatelské stanice jsou určena zájemcům, kteří mají zájem o zvířata, u nichž byl ověřen původ a je u nich vzhledem k péči předpoklad zdravého vývoje.

 

3. HOLKA NEBO KLUK?

Samečka nebo králindu? Převážná část zájemců preferuje samičku, nicméně obě pohlaví mají svá pro a proti - z obou můžete mít vynikající mazlíky!

Nicméně, je třeba uvážit, že:

- k hormonálním projevům samečka patří značkování (občas v dospělosti). ale nemá takovou intenzitu jako např. u kocourů- ale občas se po něm mimi klec vytřít musí

- k hormonálním projevům samiček touha po miminkách, falešná březost a s nimi spojené výkyvy nálad...

- i z výše uvedených důvodů doporočujeme králíčky určené pro mazlíky nechat kastrovat. Ze samečků se tak mohou stát přijemní a "bezpeční" společníci samiček, holčičky kastrované do dvou let jsou preventivně chráněny proti rakovině dělohy... prosím: NEBOJTE SE TOHOTO ZÁKROKU!  Specializovaná pracoviště (zejména VFU Brno, Hradec Králové MVDr. Bartoš, Praha MVDr. Valeš) ji dnes provádějí tak šetrně, že vaše miláčky zbytečně neohrozí.

Další podobrobnosti si můžete přečíst na tomto odkazu: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=otazky#kastrace

 

4. CO MÁM KRÁLÍČKOVI KOUPIT?

Potřeby pro králíčka jsou oblast, kde je možno (na rozdíl od koupě kvalitního zvířete) určitý obnos ušetřit tím, že klec, případně vybavení pořídíte jako zánovní, například na Aukru či jiných bazarech.

Nezbytně budete potřebovat:

1.  KLEC - její velikost pro teddy králíčka musí být nejméně 80 cm, ale to v případě, že je většinu dne puštěn. Za optimální se považuje délka 100 cm, my se přimlouváme za velikost 120 cm šířky: Prostorový a finanční rozdíl už není tak velký. Tato velikost je NEZBYTNÁ v případě, že trávíte většinu času ve škole či zaměstnání a nechcete nechat králíčka puštěného na volno.

Pokud by se vám zalíbila některá z ohrádek, mějte prosím napaměti, že i teddy králíčci dokáží skákat, velice dobře šplhají a výška 60 cm není nic, co by nedokázali překonat!!! Takovou musíte mít shora zabezpečenou, otevřenou pořizujte nejméně ve výšce 90 cm - raději více. (Určitě, pokud jim do ohrádky pořídíte patro, domeček, ze kterého se zase snadno dostanou výše)

2. KOBEREČEK - alespoň do části klece - králíček by si mohl jakna tvrdé podlaze klec, tak v jejím okolí, způsobit otlaky,

viz odkaz: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=otlaky

3. MISKA NA KRMENÍ - doporučujeme betonovou, je těžká, i keramickou dokázali naši teddíci po kleci tahat a trousit z ní krmení:-)

4. JESLIČKY NA SENO - v nabídce je spousta typů, nám se osvědčil tvar závěsné koule, ze které seno méně vypadává a naši teddíci už nechodí zasypaní jako ze stohu:-) Nicméně s tímto typem seníčku lze snadno manipulovat a práskat o stěnu klece: Je to na vašem uvážení.

5. NAPÁJEČKA NEBO MISKA NA VODU - upřednostńujeme napáječku, nejméně o velikosti 250 ml. Někteří králíčci ji - třeba jen dočasně - odmítají, v tom případě musí být v kleci připravena miska s vodou. Kontrolujte ale její čistotu. U napáječky zase, zda nedrhne kulička v pítku a králíček se nesnaží pít zbytečně.

6. HŘEBÍNEK - na rozčesávání srsti, u teddíků naprosto nezbytný: Doporučujeme koupit klasický nebo s otočnými hroty na časté česání. Tzv. furminátor je vhodný používat jednou za 7 - 10 dní a rozhodně není určen k rozčesání zacuchané srsti. Hustou čelenku doporučujeme vyčesat a stáhnout nejmenší látkovou gumičkou - i když i tu králíčci časem sundají, oči mají mezitím volné. Jinak srst králíčkům dráždí oči.

7. ZÁCHŮDEK a PODESTÝLKU ( tu dáváme pouze do záchůdku, aby se na něj králíčci naučili chodit) - pro teddíky doporučujeme záchůdek větší rohový, zabere v kleci nejméně místa. Výběr zchůdků je velký a doporučení, jak lze naučit králíčka na toaletu, naleznete dobře popsáno zde:

https://www.kralici.cz/pages.asp?f=otazky#vychova  - na tomto místě se také dočtete užitečné tipy stran výchovy králíčka, vhodné podestýlky do

záchůdku, k soužití králíčků, zabezpečení kabelů...

Naprosto nevhodné jsou pro teddíky hobliny: Práší se z nich, a ulpívají na jejich douhé srsti. V případě levných kočkolitů je nebezpečí, že se jimi králíčci po požití otráví.

8. DOMEČEK - není nezbytným, nicméně velice oblíbeným doplňkem králíči klece. Poskytne králíčkům pocit bezpečí, i patro, ze kterého rádi pozorují okolí. Nám se osvědčily domečky rohové.

9. NŮŽKY NA DRÁPKY -  zde je odkaz, jako ně pečovat: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=drapky

Pokud si na péči o drápky sami netroufáte, nechte je na veterinárním lékaři.

10. KAPKY DO OČÍ - chovatelé teddíků by měli mít připravenu borovou vodu nebo Opthalmoseptonex: Dlouhá srst spadají do očí králíčky dráždí. 

11. PŘEPRAVKA - na tu myslete mezi prvními, protože v ní už byste si měli králíčka odvézt: Při jejím výběru se řiďte tím, jak udete v budoucnu s králíčkem cestovat. V nabídce jsou typy, které můžete připevnit bezpečnostními pásy, splňují nároky na leteckou dopravu atd. Nám se osvědčil velikost přepravek určené původně pro kočky: Teddy v ní má dostatek pohodlí, kromě dečky se do ní vleze pet lahev s teplou vodou, kterou v zimním odobí používáme jako ohřívadlo. Při větru apod. je vhodné na přepravku natáhnout igelitovou tašku nebo pytel a zabránit tak průvanu z bočních větracích otvorů (přední s mřížkou pochopitelně necháme volný).

Všechny výše uvedené potřeby a také krmivo pro teddíky můžete zakoupit v obchůdku paní Bc. Ivy Šmrhové (tento je zaměřen pr o chovatele teddy králíčků, dováží krmivo specielně pro ně určené a v přijatelných cenách:

 1teddy e-shop

 

Odkazy (vyjma informace o rodokmenech)  jsme čerpali ze stránek

https://www.kralici.cz

kde naleznete spoustu užitečného povídání, včetně online diskuse

https://www.kralici.cz/diskuze.asp

kde se můžete aktuálně stran péče o králíčky poradit.

Majitelé stránek provozují e-shop:

https://obchod.kralici.cz

https://obchod.kralici.cz" target="_blank" title="Specializovaný internetový obchod s chovatelskými potřebami pro králíky a hlodavce. Široký výběr krmiv a jiných potřeb pro chovatele za skvělé ceny!">https://www.kralici.cz/d/kralici_logo_png8.png" border="0" width="542" height="190" alt="králíci.cz - Specializovaný internetový obchod s chovatelskými potřebami pro králíky a hlodavce. Široký výběr krmiv a jiných potřeb pro chovatele za skvělé ceny!">

 

 

5. ČÍM BUDU KRÁLÍČKA KRMIT?

Mějte na paměti zásadu, že každý králíček musí mít 24 hodin denně k dispozici ČERSTVOU VODU A SENO!!!

K SENU A VODĚ doplňujeme:

- do vody přimícháváme (od tří měsíců věku) v odpovídajícím poměru přípravek ACIDOMID, přípravek určený k prevenci kokcidiozy.Codu nepodáváme králíčkům ledovou, nýbrž ji necháme odrazit a odstát. Měníme ji každý den!

1. GRANULE - králíček V RŮSTU, do půl roku věku musí mít tyto STÁLE k dispozici, králíčci starší jako doplněk

2. ZELENÉ KRMENÍ

3. PAMLSKY nejsou pro králíčka nezbytně, měli by sloužit jen jako odměna (např, za vykonání potřeby na záchůdku)

4. VĚTVIČKY (jabloň, hruška, vrba - omezeně, léčivé účinky)

5. BYLINKY

Podrobnosti stran králíčí stravy naleznete v Jídelníčku na https://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni , kde jsou mj. uvedeny vhodné bylinky a větve, krmení

při pooperačních stavech apod., vyhodnoceny některé granule (věnujte prosím pozornost značkám označeným jako vyloženě nevhodným.

Ani my NEDOPORUČUJEME LEVNÉ SMĚSKY (jejich dlouhodobý příjem ničí zažívací ústrojí králíčka a mj. přispívá k špatnému vývoji zubů - ty nejsou určeny pro drcení zrní, to v přírodě králící nekonzumují(!), způsobují kokcidiozu...) Varujeme: NIDKY NEKRMTE KRÁLÍČKY KRMENÍM OBSAHUJÍCÍ KOKCIDOSTATIKA, tyto jsou určeny králíkům na maso, u nichže se předpokládá krátký život... Mimo to k nim NESMÍTE dát čerstvou zeleninu a ovoce!

Součástí krmení našich králíčků je krmivo Ovator (obsah vlákniny 16 - 17 %), dostupné v uvedeném obchůdku paní Šmrhové - viz výše umístěný banner jejího e-shopu, a to ve stejném poměru (30% + 30% z celkového množství) smíchaném pro kvalitní srst a bylinek (Schaukanin a Kreuterkanin) doplněné o 30% granulí s vysokým obsahem vlákniny (dle věku králíčka KIKI Baby Optimum a posléze KIKI Nutri rod). Z jedné desetiny doplňujeme Ovator musli. Tato směs se už dříve osvědčila u jiných chovatelů teddy králíčků.

 

6. ČÍM MŮŽE KRÁLÍČEK ONEMOCNĚT?

I králíček koupený v řádné chovatelské stanici může bohužel onemocnět.

Největším strašákem je, vedle moru a myxomatozy, bezpochyby

KOKCIDIOZA - onemocnění způsobené přemnožením prvoků eimeria (parazitujícím z větší části ve střevech, v jednom případě v játrech):

Kokcidozu rozhodně nepodceńujte, nicméně mějte na paměti, že se jí lze snadno a účinně bránit!!! A to:

- informujte se, zda SKUTEČNĚ chovatel provedl preventivní přeléčení či jiné opatření - na souhlasné vyjádření se spolehněte jen v případě ověřené chovatelské stanice

https://www.teddyzhk.estranky.cz/stranka/uvaha-nad-chovem-kralicku-a-eticke-otazky-kolem-nej

- obvykle se králíčata preventivně přeléčují u chovatel v 5. týdnu věku, pokud tedy převezmete 8 týdenní a starší mládě, už od jeho preventivního přeléčení uplynula nějaké doba. NAVÍC STRES Z ODSTAVENÍ, ZMĚNY PROSTŘEDÍ A STRAVOVACÍCH NÁVYKŮ MŮŽE I PŘELÉČENOU KOKCIDIOZU ROZJET! Proto si vezměte od majitele krmení, na něž je zvyklý, dodržujte jeho doporučení a i tak králíčka pozorujte, zda se u něj přece jen neobjevují příznaky onemocnění popsané zde https://www.kralici.cz/pages.asp?f=kokcidioza

 

Uvědomte si prosím, že jste si domů přinesli nové, adoptované miminko, a to potřebuje - stejně jako lidské - zvýšený dozor a péči!

 

V PŘÍPADĚ PODEZŘENÍ NA PROBÍHAJÍCÍ KOKCIDIOZU NECHTE OKAMŽITĚ UDĚLAT ROZBOR BOBKŮ, V MÍSTĚ, KDE TOTO VETERINÁŘI NEDĚLAJÍ, ZAHAJTE PO PORADĚ S NIMI PREVENTIVNÍ PŘELÉČENÍ!!!!  Mějte prosím na paměti, že v případě přemnožení kokcidií jde u malých králíčat doslova o hodiny a pokud není léčba zahájena včas - následuje naprosto zbytečné úmrtí, spojené s křečemi, kterému se dalo včasnou léčbou zabránit!

I když u vašeho králíčka žádné příznaky onemocnění nepozorujete - nechte i tak preventivně preventivně jeho bobky na vyloučení kokcidií vyšetřit (u králíčků pořízených ve zverimexuje bohužel téměř 100 % jistota, že kokcidiozu mají)! Trus se obvykle sbírá 3 - 5 dnů do lahvičky s trochou vody a předá veterináři, jenž zařídí koprologii - rozbor bobků.

Pouze králíčka - u nějž byla vyloučena kokcidioza - LZE BEZPEČNĚ VE VĚKU 10 TÝDNŮ NECHAT NAOČKOVAT PROTI MORU A MYXOMATOZE: Toto očkování je naprosto nezbytné! Velice nakažlivé onemocnění se přenáší hmyzem a má bohužel rychlý a vždy smrtelný průběh.

 Očkuje se obvykle v březnu (než začne létat hmyz) - existuje již vakcína, jež vašeho králíčka ochrání na celý následující rok. Někdo očkuje na jaře a na podzim.

informace k očkování: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=otazky#ockovani

VAROVÁNÍ: Nepodceňujte žádné atypické projevy králíčka, zejména apatii, nechutenství (pokud králíček víc jak 24 hodi hladoví, je ohrožen na životě, nepohybuj se mu střeva. Řešit se musí ipřípadné výtoky z nosů, očí.

O ostatních onemocnění králíčků - jež naštěstí nebývají tak častá - se můžete informovat na stránkách: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=nemoce

 

 7. KAM K VETERINÁŘI?

Mějte prosím na paměti, že výše uvedené řádky a jakékoli informace uvedené na internetu NEVYVÁŽÍ PREVENTIVNÍ, NATOŽ AKTUNÍ VETERINÁRNÍ PÉČI, kterou musíte svému králíčkovi dopřát, neboť jen lékař může určit přesnou příčinu problémů a zajišťovat preventivní péči!

Ještě předtím, než si králíčka pořídíte, zjistěte, kde ve vašem okolí ordinuje veternární lékař, jaé má ordinační hodiny a zda je schopen či ochoten králíky vyšetřit a léčit (včetně toho, zda provádí výše uvedené rozbory bobků na vyloučení kokcidií - nebo je alespoń zprostředkovává)

Je bohužel pravdou, že ne všichni veternární lékaři mají pro léčbu králíků dostatečnou odbornost či ochotu se jimi vůbec detailněji zabývat.

Zde naleznete odkazy na doporučené veterinární kliniky ve vašem okolí, včetně zkušeností s nimi: https://www.kralici.cz/pages.asp?f=veteriny

Pokud jste z Brna a okolí, přimlouváme se, abyste svého králíčka nechali v péči specializované kliniky VFU Brno:

VFU – Klinika chorob ptáků, plazů a malých savců

mobil mimo ordinační hodiny: 731 878 484

Adresa  Palackého 1, 612 00 Brno-Královo Pole
Tel.č.  541 562 368
Otevírací doba  8:00 – 12:00, 13:00 – 15:00 (všední den)
Pohotovost  nonstop mimo ordinační hodiny (nutno volat na 731 878 484)
Doporučený veterinář  MVDr. Jekl, MVDr. Hauptman
www  fvl.vfu.cz/sekce_ustavy/ptaci_plazi_savci/klin_cin/index.html