Standard teddyho

 

Teddy je dosud neuznaným plemen, přesto se jeho chov již řídí návrhem standardu.

Teddy - malý plyšový „medvídek“ (anglicky medvídek = teddy), opravdu výstižný název malého, klidného, mazlivého a velice čistotného králíčka s okouzlující jemnou a příjemnou srstí. Zakrslí Teddy se chovají ve dvou odlišných varietách - Teddy krátkouchý (s oušky klasicky postavenými) a Teddy beránek (s oušky sklopenými).
Zakrslí králíčci Teddy byli vyšlechtěni v západní Evropě. Cílený chov tohoto dosud neuznaného plemene má kořeny v Německu a Holandsku, kde je i nyní velice kvalitní chovná základna.
Do České republiky byli první Teddy dovezeni začátkem roku 2006 a díky své skvělé povaze a atraktivnímu vzhledu si hned získali své příznivce a obdivovatele. Chov zakrslých Teddy se slibně rozvíjí i v ČR a pořídit si malého Teddy králíčka již není nic nemožného.
Od ostatních zakrslých plemen králíčků se Teddy liší tím, že má srst krásně dlouhou po celém těle - i na hlavě a uších. Když se narodí, první srst mu začne růst na zádech, od lopatek směrem k zadečku a tvoří tzv. klín, což je typickým znakem plemene. Ne všichni chlupatí králíčci však jsou Teddy - někteří jsou pouze nositeli teddy genu (pro chov jistě cenní, fenotypově však nemají typické osrstění Teddyho). Rovněž se můžeme setkat s tzv. lvíčky (ti nemají dlouze osrstěnou obličejovou část hlavy, výrazná srst tak tvoří až límec připomínající „lví hřívu“).
I když Zakrslý Teddy není oficielně uznaným plemenem králíka, jsou králíčkům vystavovány RODOKMENY. Rodokmen je pouze informativní a zjistíte z něj nejen základní údaje o Vašem králíčkovi, ale také vše podstatné o jeho rodičích a dalších předcích! Mimo jiné i to, zda Váš Teddy je potomkem již pravých zakrslých Teddy, lvíčků, či králíčků s teddy genem. Dále z rodokmenu vyčtete i zbarvení předků, váhy, délku uší, data narození...

 

 


Jak již bylo řečeno, Teddy je dosud neuznaným plemenem, přesto se již jeho chov řídí návrhem standardu. Zde úvádím standard přeložený z německého originálu.
 
 

ZAKRSLÝ  TEDDY

POVAHA: Teddy je opravdu mazlíček se vzhledem plyšového medvídka, s mazlivou a milou povahou. Je přítulný, neskutečně hodný a čistotný! Nikdy nesmíme však zapomínat že se jedná o živou bytost se všemi potřebami a nikdy by se sním nemělo zacházet jako s hračkou,ale jako s živým tvorečkem!

 

HMOTNOST dospělého Teddy je mezi 800 g a 1700 g.
Samičky při využití v chovu by měly vážit více než 1000 g, neboť příliš malé samičky nejsou vhodné k chovu. Ideální váha zakrslé samičky Teddy se pohybuje kolem 1350 g.
Hmotnost dospělého samečka by měla být 1000 g až 1350 g, přičemž ideální hmotnost je také 1350 g.

TVAR TĚLA: Tělo má být krátké, zavalité a válcovité. Králík je od předu dozadu rovnoměrně široký. Pánev je správně zakulacená. Nohy jsou krátké, malé, tlapky kulaté. Teddy by měl být stejně široký v předu i v zadu. Ocásek je pevně přitisknut k tělu a měl by kopírovat směr páteře.

HLAVA samce i samice má mít široké čelo. Ve srovnání s tělem by hlava měla být výrazná, krátká a silná.
Krk je velmi krátký a sotva rozeznatelný.
Oči jsou velké a vystupují ze silných očních kostí. Měly by být tmavé. Modré oči jsou přípustné (často velmi žádané).
Uši nejsou příliš blízko u sebe, aby tam bylo dost místa pro hustou srst. Ouška mají být pěkně zaoblená a osrstěná. Délka je od 4 cm- 6,5 cm, přičemž ideální délka uší je 5,0 - 6,3 cm.


KŮŽE má přiléhat k tělu bez laloků a nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy. Rozdíl mezi pohlavími by měl být minimální.

SRST: Důležitá je kvalita a délka, čím hustší, tím lepší. Srst by měla být na celém těle stejně dlouhá. Přestože je srst dlouhá, mělo by se dbát na to, aby se dala snadno udržovat! V žádném případě nesmí dojít ke zplstění!
Jsou přípustné všechny barvy.

Převzato s laskavým svolením paní Hájkové: Teddy z Perly